On load tap changer tester HYKC-2000
1 Test transformers of type Y0 Y Δ and display resistance value directly;
2 Automatically analyze waveform fault and mark the fault.
3 Automatically adjust resistance value and time range according to sampling data
4 Transformer type Δ is able to display to synchronization status of three phase;
5 Be able to test with winding or without winding;
6 Four terminal connection mode and provide high accuracy of resistance measurement.
7 Continuous test to save time of power off
8 Make word report
9 800×480 colorized LCD with touch screen and high speed printer
10 Store 1000 groups of data and also can be saved by USB flash disk
1 Three phase constant current source charge,charge current: 3A/1A; 0.6A/0.2A
2 Maximum voltage of the port: 24V
3 Maximum range of transition resistance: 100Ω
4 Measuring range: 1A:0.4Ω~20Ω 0.2A:10Ω~100Ω
5 Record time of waveform:300ms
6 Sample rate: 30k
7 Resolution of time:0.1ms
8 Resolution of resistance: 0.1Ω
9 Accuracy of transition resistance: ±5% Reading±0.1Ω
10 Accuracy of transient time: ±0.5% Reading±0.2mS
11 Temperature: -10-40°C Humidity: <85%RH
8 Make word report
6 Sample rate: 30k
7 Resolution of time:0.1ms